Breektaal

Uut Wikipedia
Wikselje tou: Navigation, Säike (08)
Brekingsindex.jpg

Ju Breektaal fon n Stof is ju Ferhältnistaal fon ju Luchtgauegaid in Vakuum un ju Luchtgauegaid in dän Stof. Die Uutdruk Breektaal is oulat fon dät Phänomen Breekenge. Ne Luchtstroale, ju de Skeedfläche fon two Stoffe passiert, wäd breeken, wan do Luchtgauegaide in do bee Stoffe ferskeeden sunt. Ju Breektaal wäd anwoand uum dän Winkel fon ju Breekenge tou bereekenjen. Ju Breektaal is as Ferhältnistaal fon two gliekoardige Grööten dimensionsloos un häd also neen Eenhaid. Deeruum dät ju Luchtgauegaid in aal Stoffe läiger is as ju Luchtgauegaid in Vakuum, is ne positive Breektaal altied gratter as 1. Dät rakt oawers bestimde metamaterioale mäd ne negative Breektaal.


Wan n Luchtbunnel in n truchsichtigen Stof häärienträt, rakt dät ätter dät Gesäts fon Snellius n konstant Ferhältnis twiske dän Sinus fon dän Ienfalwinkel θ1 un dän Sinus fon dän Breekengswinkel θ2. Dit konstante Ferhältnis wäd ju Breektaal n fon dän Stof naamd. Ju Breektaal is gliek dät Ferhältnis fan ju Luchtgauegaid in Vakuum c un ju Luchtgauegaid in dän Stof v.

n = \frac{\sin(\theta_1)}{\sin(\theta_2)} = \frac{c}{v}

Foar ju Breektaal jält dän Touhoopehong:

 n=\sqrt{\epsilon_r}\sqrt{\mu_r},

in dän er ju relative elektriske Permittivität is un μr ju relative magnetiske Permäbiliteit. Foar do maaste Materioalien jält, dät μr bolde gliek 1 is, sodät n uungefäär gliek \sqrt{\epsilon_r} is.


Breektaal fon ju Luft un uur Stoffe[Beoarbaidje | Quelltext bearbeiten]

Ju Breektaal fon de Luft bedrächt ap Seeniveau in n Truchsleek 1,00029.

Ju honget ou fon ju Tichte un ju Temperatuur fon ju Luft as uk fon ju spezielle Touhoopestaalenge fon ju Luft - besunners fon ju Luftfuchtegaid. Deer ju Lufttichte ätter buppen - äntspreekend do Gasgesätse in een Sweeregaidsfäild - exponentiell ounimt, sjuch barometriske Hööchtenformel, bedrächt ju in sowät 8 km Hööchte bloot moor 1,00011. Daach wäide do fon Stiernen kuumende Luchtstroalen in Horizontnaite uum 0,6° aptild un in 45° noch uum 0,017°. Die Effekt hat astronomiske Refraktion un beeinfloudet in äänelke Oard uk älke terrestriske Fermeetenge.

Deer as in ju Ienleedenge beskrieuwen ju Breektaal fon älk Materioal fon ju Woogenlaangte fon dät ienfaalende Lucht ouhonget - jält uk bie elektromagnetiske Stroalengen uur Woogenlaangteberäkke - skuul dät noodweendich weese, ju uk woogenlaangteouhongich (tabellarisk of as Funktion) antoureeken. Deer dit oawers foar fuul eenfache Anweendengen nit noodweendich is, wäd ju Breektaal gewöönelk foar ju Woogenlaangte fon ju Natrium-D-Lienje (589 nm) anroat.


Breektaale foar sichtboar Lucht
Materioal Breektaal nD (bie 589 nm)
Vakuum exakt 0000000000000011
Luft (boudemnai) 00000001.0002921,000292
Plasma 0000000000000000 … 1
Cesium [1] 000000000000.350,35
Aerogel 00000000001.0071,007 … 1,24
Ies 000000000001.311,31
Woater 000000000001.331,33
moanskelke Oogenlinse 000000000001.351,35 … 1,42
Ethanol[2] 0000000001.36141,3614
Magnesiumfluorid 000000000001.381,38
Flussspat (Calciumfluorid) 000000000001.431,43
moanskelke Epidermis 000000000001.451,45
Tetrachlorkoolenstof 000000000001.461,46
Quarzglääs 000000000001.461,46
Celluloseacetat (CA) 000000000001.481,48
PMMA (Plexiglääs™) 000000000001.491,49
Benzol 000000000001.491,49
Krounglääs ~000000000001.461,46 … 1,65
COC (n Kunststof) 00000000001.5331,533
Mikroskopiske Däkgleese 00000000001.5231,523
PMMI (n Kunststof) 00000000001.5341,534
Quarz 000000000001.541,54
Halit (Steensoalt) 000000000001.541,54
Polycarbonat (PC) 00000000001.5851,585
Polystyrol (PS) 000000000001.581,58
Flintglääs ~000000000001.561,56 … 1,93
Epoxidhas 000000000001.601,6
Rubin (Aluminiumoxid) 000000000001.761,76
Glääs 000000000001.451,45 … 2,14
Loodkristal bis 000000000001.931,93
Zirkon 000000000001.921,92
Swieuwel 000000000002.002
Zinksulfid [2] 000000000002.372,37
Diamant 000000000002.422,42
Titandioxid (Anatas) 000000000002.522,52
Siliciumcarbid 000000000002.652,65 … 2,69
Titandioxid (Rutil) 000000000002.712,71
Titandioxid (Rutil, 590 nm) 000000000003.103,1
Loodsulfid (PbS, 590 nm) 000000000003.903,9

Referenze[Beoarbaidje | Quelltext bearbeiten]

  1. H. Steffen, H. Mayer, Optische Eigenschaften dünner Cäsium-Schichten im Wellenlängenbereich von 0,3 bis 0,9 μ und ihr elektrischer Widerstand (Zeitschrift für Physik A Hadrons and Nuclei, 254, Nummer 3, Jier 1972, 1 Mai, Siede 250-268) [1] (2008-02-09)
  2. 2,0 2,1 Lide, David R.: CRC handbook of chemistry and physics: A ready-reference book of chemical and physical data. 87. Aufl. Boca Raton Fla. : CRC Taylor & Francis, 2006 – ISBN 0-8493-0487-3